Hastanemiz
18 Temmuz 2023

KURUMUN TARİHÇESİ VE YAPISI

      1961 yılında ilçe halkının katkılarıyla Menemen’in merkezinde inşa edilen Devlet Hastanesi 35 yatakla hizmete başlamış ve zamanla büyütülerek 2004 yılı sonuna kadar 75 yatak ile hizmet vermiştir. 2005 yılının Ocak ayında hastane Menemen – Manisa karayolu üzerindeki yeni binasına taşınmıştır. Yaklaşık 35.000 m2  alan üzerinde 8.100 m2 kapalı mekânda 100 yatak ile hizmete başlayan hastanenin 2006 yılı ortasında ihtiyaçtan dolayı yatak sayısı 122’ye çıkarılmıştır. Daha sonra ihtiyaca binaen 2009 yılında hizmete giren B blok ile 203 yatak kapasitesine ulaşmıştır. Hastanemiz 14 Yataklı 2. Basamak 2. Seviye Yoğun Bakım ve 10 Yataklı Palyatif Bakım Servisleri ile birlikte toplam 213 hasta yatağı kapasitesine sahiptir. Hastanemizin tüm odaları  nitelikli oda haline getirilmiş ve   daha çağdaş bir anlayışla hizmet vermesi sağlanmıştır. Yatarak tedavi gören hasta sayısı yaklaşık yılda 15.000’dir. 

      Hastanemiz kendi arsasında 5 blokta ve Menemen merkezde diş birimi olmak üzere toplam 19.406m2 kapalı alanda hizmet vermekte iken, 2014 Aralık ayı itibariyle ilçe merkezinde hizmet veren diş birimi hastane bünyesinden ayrılarak Menemen Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi haline dönüştürülmüştür. Yoğun hasta müracaatını karşılamak ve ‘Hekim Seçme Hakkı’nı uygulayabilmek için, 2008 yılında yeni ek poliklinik binasının hizmete girmesiyle birlikte halkımıza daha kaliteli hizmet sunuldu. Her hekime bir poliklinik odası sağlanarak hekim seçme uygulaması  verimli şekilde başladı.

       
Ameliyathanemiz Hepafiltre sistemi ile havalandırılan ve modern cihazlarla donatılan 6 ameliyat ve 1 küçük müdahale salonundan oluşmaktadır. En iyi hizmeti sunabilmek için tüm malzemeler Merkezi Sterilizasyon Ünitesinde sterilize edilmektedir. Ameliyathanede yılda yaklaşık 8200 hasta ameliyat edilmektedir. 

      İkinci Basamak Sağlık Kuruluşu olarak hizmetini sürdüren hastanenin polikliniklerinde deneyimli uzman hekimler görev yapmaktadır. Polikliniklerde Muayene edilen hasta sayısı yılda yaklaşık 600.000’dir.

       Hizmete açılan B blokta yeni oluşturulan Acil Servisimiz 850 m2 alan ile İzmir ilinin geniş mekâna sahip acil servislerinden biri olmuştur. 10 muayene ve 16 gözlem yatağı ile hizmet veren birimimiz ikinci basamak acil servis olarak sınıflandırılmaktadır. Yıllık ortalama 156.000 hastanın başvurduğu acil servis 24 saat süresince deneyimli personeli ile hizmet vermektedir.

       Hastanemiz laboratuvarı 2010 Ocak itibari ile yeni mekânına taşındı. Bu şekilde farklı yerlerde bulunan laboratuvar birimleri merkezi laboratuvar çatısı altında toplandı. Yıllık ortalama 650 bin tetkik yapılarak hastalarımıza en iyi hizmet sunulmaktadır.     

       Hastanemizde Bilgisayarlı Tomografi (BT), Manyetik Rezonans (MR), Mamografi, Kemik Dansitometresi, Ultrason ve Doppler Ultrason yanı sıra Solunum Fonksiyon testi, EEG, EMG, EKO ve Eforlu EKG gibi tetkikler güvenle hastalarımıza sunulmaktadır. Dijital (DR) yöntemle çekilen Röntgen filmleri PACS sistemi vasıtası ile arşivlenmekte ve hekimlerin kullanımına sunulmaktadır.

      Bölgede iddialı konumda olan birimlerimizden biri de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitemizdir. 850 m2 alan üzerinde 2 elektro terapi odası, kısa dalga, enfraruj, ultrason, parafin, hat-pack’in uygulandığı büyük tedavi odası ve geniş bir egzersiz salonu mevcuttur.  Fizik Tedavi Ünitesinde günde 120 hastaya hizmet verilmektedir.

        Odyometre laboratuvarında rutin odyometre dışında yeni doğan bebeklere işitme tarama testi de uygulanmaktadır.

       Halen 150.000 nüfusa hizmet veren Menemen Devlet Hastanesi ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesine sahiptir. Ayrıca 2003 yılından itibaren Bebek Dostu Hastane unvanını taşımaktadır.          

       
Menemen Devlet Hastanesi tüm bu hizmetlerini sunarken hasta ve çalışan memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak ve sürekli iyileştirmeyi sağlamak için gerekli eğitim, donanım ve yatırım faaliyetlerinin uygulayıcısı ve takipçisidir.