Anestezi

Tedavi Edilen Hast.
 

Anestezi türleri Genel olarak 3 tip anestezi uygulanıyor. 

1- Genel anestezi: Damardan veya solunum yoluyla verilen anestezik maddeler vasıtasıyla, hastada tam bir uyku hali, şuur kaybı ve çoğunlukla kas gevşemesi sağlanır. 
2- Bölgesel anestezi: Vücudun belli bölgelerine, özel iğne ve ekipman yardımıyla lokal anestezik maddeler verilerek; o bölgedeki sinir iletiminin, dolayısıyla da ağrı iletiminin geçici olarak durdurulması sağlanıyor. Bu uygulamada, hastanın şuuru açık kalır ve duygu kaybı sadece o bölgededir. Lokal anesteziden farklı olarak, daha geniş bölgelerin uyuşması söz konusudur. Örneğin; Spinal anestezi, epidural anestezi, reginal anestezi gibi. Ağrısız doğum, bölgesel anestezinin yaygın olarak uygulandığı bir kullanım alanını oluşturur. Doğum sancıları rahatsızlık verici hale gelince, belden ince bir iğne vasıtasıyla uygun anestezik maddeler verilerek, gerektiğinde yine ince kateterler yerleştirilip, ek ilaç yapılarak doğum ağrısının önüne geçilmiş oluyor. Daha sonraki ağrılar, anne adayına karında sertlik ve basınç şeklinde yansıyor. Anne böylece sancı çekmeden, yorgun düşmeden, o anı yaşayarak doğum yapmış oluyor. 
3- Lokal anestezi: Sadece cerrahi müdahalenin yapılacağı bölgelere lokal anestezik maddelerin verilmesi yoluyla sağlanır. Ayrıca, damlalar, spreyler ve kremlerle de lokal anestezi uygulanabilmektedir.
Anestezi ve Reanimasyon Ünitesi, diğer ünitelerin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda 24 saat hizmet veriyor. Anestezi, hem geleneksel tıpta hem modern tıpta ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Birçok hastalığın tedavisinde ve hemen her türlü cerrahi müdahalede anestezi kullanılıyor. Kelime olarak anestezi; duyuların yokluğu, hissizlik anlamına geliyor. Hayati fonksiyonlarda değişme olmaksızın; bilinç kaybı ile beraber duyuların ve bazı reflekslerin geçici olarak kaybolması olarak tanımlanıyor

 
© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Menemen İlçe Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.